SUS Zachód
Sekcja obsługuje teren Miasta i Gminy Czarny Dunajec, część Gminy Kościelisko (Witów) i część Gminy Nowy Targ (na zachód od Nowego Targu).
» Kontakt z SUS ZACHÓD
Istniejący system kanalizacyjny
Miasto i Gmina Czarny Dunajec:
W skład Miasta i Gminy Czarny Dunajec wchodzi 15 sołectw. Częściowo skanalizowane są cztery:
- Soł. Czarny Dunajec
- Soł. Podczerwone
- Soł. Koniówka
- Soł. Chochołów
Ścieki z tych obszarów odprowadzane są do oczyszczalni ścieków w Czarnym Dunajcu. Łączna długość sieci kanalizacyjnej wynosi 59,0 km, długość przyłączy to 16,5 km.
Z sieci kanalizacyjnej zlewni OŚ Czarny Dunajec korzysta ok. 4741 osób. Zlewnia OŚ Czarny Dunajec (miejscowości: Czarny Dunajec, Podczerwone, Koniówka, Chochołów) skanalizowana jest w ok. 76 %.
Gmina Czarny Dunajec skanalizowana jest w ok. 21 %.
Gmina Kościelisko:
Kanalizacja na terenie Gminy Kościelisko będąca w eksploatacji SUS Zachód obejmuje sołectwo Witów (skanalizowane w około 73%). Sołectwo Dzianisz nie posiada kanalizacji. Łączna długość sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Kościelisko wynosi 19,5 km. Długość przyłączy to 3,6 km. Ścieki odprowadzane są kolektorem międzygminnym do oczyszczalni ścieków w Czarnym Dunajcu.Gmina Nowy Targ:
Kanalizacja będąca w eksploatacji SUS-u Zachód obejmuje zachodnią część Gminy Nowy Targ – sołectwa:- Ludźmierz
- Trute,
- Lasek,
- Klikuszowa
- Morawczyna
- Pyzówka.
Ścieki z miejscowości Trute, Lasek, Klikuszowa, Morawczyna i Pyzówka odprowadzane są do oczyszczalni ścieków w Trutem. Łączna długość sieci kanalizacyjnej wynosi 53,6 km, długość przyłączy to 9,2 km. Z sieci kanalizacyjnej zlewni OŚ Trute korzysta ok. 3487 osób. Gmina Nowy Targ zlewna OŚ Trute (miejscowości: Trute, Lasek, Klikuszowa, Morawczyna, Pyzówka) skanalizowana jest w ok. 69 %.
Oczyszczalnie ścieków:
Oczyszczalnia ścieków w Trutem:
Lokalizacja oczyszczalni: 34-404 Trute 46K.
- Oczyszczalnia została oddana do eksploatacji w 2013 roku. W grudniu 2022 roku została zakończona rozbudowa oczyszczalni ścieków ( II etap inwestycji), w ramach której zostały wybudowane dwa nowe reaktory.
- Zastosowany w oczyszczalni układ technologiczny: reaktor biologiczny wielokomorowy SBR.
- Docelowa przepustowość według pozwolenia wodnoprawnego: Qśr = 900 m3/d, Qmax = 87,7 m3/h (1170 m3/d). RLM = 7500.
- Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest potok Lepietnica w km 2+565.
Oczyszczalnia ścieków w Czarnym Dunajcu:
Lokalizacja oczyszczalni: ul. Kantora 136, 34-470 Czarny Dunajec
- Oczyszczalnia została oddana do eksploatacji w 2001 r. W ramach I Fazy Projektu „Oczyszczanie ścieków na Podhalu" oczyszczalnia została zmodernizowana w 2008 r. Następnie w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Czarnym Dunajcu” oczyszczalnia została ponownie zmodernizowana w 2021 r.
- Zastosowany w oczyszczalni układ technologiczny to reaktor biologiczny przepływowy.
- Przepustowość oczyszczalni według pozwolenia wodnoprawnego wynosi Qmaxh = 174 m3/h, Qśrd = 1600 m3/d, Qr = 585600 m3/r, RLM = 10500.
- Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest potok Czarny Dunajec w km 215 +320.